Hatékony együttműködés a vállalkozó és a könyvelő között
A könyvelési feladatok elvégzését ma már szinte minden vállalkozó könyvelőre bízza, mert az egyszerűsített adózási lehetőségek vagy nem állnak rendelkezésre, vagy nem éri meg őket választani. Ahhoz, hogy gördülékeny legyen a közös munka, érdemes néhány dologra figyelni az együttműködés során.
Már a szerződés megkötésekor le kell fektetni, hogy kinek milyen feladatai lesznek az együttműködés során, és érdemes a határidőkkel kapcsolatban is megegyezésre jutni. A feladatok meghatározásánál meg kell egyezni arról, hogy mit kell a könyvelőnek elvégeznie, és mi az, ami nem tartozik bele a munkakörébe. Gyakori problémaforrás szokott lenni, hogy a vállalkozó olyan feladatokat is a könyvelővel akar elvégeztetni, amire nem is szerződtek.
A határidőkkel kapcsolatban szintén mindkét félnek vannak teendői. A vállalkozónak a megbeszélt időpontra minden hónapban át kell adnia a számlákat és a bizonylatokat. Ezt követően pedig a könyvelőnek a megbeszélt időpontra el kell készülnie a saját feladataival. Néha persze előfordulhatnak csúszások, de a rendszeres késés problémákhoz fog vezetni.
Segíthet az együttműködésben az is, ha a könyvelőnek már vannak olyan ügyfelei, melyek az adott vállalkozáshoz hasonlóak. Ezzel biztosítani lehet azt, hogy a könyvelőnek megvan a megfelelő tapasztalata az adott területen, és így sokkal több segítséget tud nyújtani a vállalkozónak. Arra persze ügyelni kell, hogy pl. a konkurenciák információit ne adja ki, ezért érdemes egy titoktartási szerződést aláírni a közös munka megkezdésekor.